Jazda z pijanym kierowcą i problem z odszkodowaniem

Przypuśćmy, że wracałeś z imprezy rodzinnej z pijanym kierowcą. Przypuśćmy, że mieliście wypadek. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że najprawdopodobniej nie uzyskasz odszkodowania, które w pełni pokryje wyrządzoną Tobie szkodę?

 

O tym, że odszkodowanie może zostać znacznie pomniejszone, pasażer, który podróżował
z nietrzeźwym kierowcą i ucierpiał w wypadku, dowiaduje się bardzo często dopiero po fakcie. Dlaczego? Istotne jest to, że wsiadając do samochody z kimś, kto zamierza jechać na tzw. „podwójnym gazie”, sami przejmujemy współodpowiedzialność za podjęte przez nas decyzje, a dalej za ewentualne zdarzenie na drodze. Mimo, że nawet nie dotykamy kierownicy samochodu.

Kodeks Cywilny w Art. 362 określa to jasno: „Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”. Do czynienia mamy tu zatem z instytucją przyczynienia, czyli takim zachowaniem poszkodowanego, które jest w pewien sposób nieprawidłowe i ma wpływ na powstałą szkodę.

– Wyobraźmy sobie zakrapiane rodzinne spotkanie lub imprezę w pubie, a następnie powrót do domu samochodem, ze wszystkimi prawnymi konsekwencjami takiego zachowania. Jeżeli dobrowolnie wsiadamy jako pasażer do pojazdu, którym zamierza kierować pijany kierowca, to jest to bez wątpienia działanie nieprawidłowe. Jeśli ulegniemy wypadkowi drogowemu, to odszkodowanie, o które będziemy się starać, zostanie pomniejszone o stopień przyczynienia, wyrażony procentowo, określony przez ubezpieczyciela lub sąd – wyjaśnia Anna Latosińska, Doradca ds. Odszkodowań EGF.

Odszkodowanie, które w takiej sytuacji należy się poszkodowanemu pasażerowi samochodu, może zostać pomniejszone nawet o 70%. W ponad 90% przypadków sądy uwzględniają przyczynienia, które dotyczą właśnie pasażerów aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

– Jak można zatem zauważyć, nie każdy wypadek upoważnia do otrzymania pełnej kwoty odszkodowania, nawet jeśli poszkodowany pasażer dozna ogromnych obrażeń ciała. W tej sytuacji na zmniejszenie świadczenia ma wpływ tylko wiedza pasażera o tym, że kierowca jest pijany – dodaje Anna Latosińska z EGF.

 

Miałeś wypadek komunikacyjny? Skontaktuj się z naszym Niezależnym Doradcą Odszkodowań pod numerem infolinii 801 015 016 lub mailowo: kontakt@egfdoradcy.pl.


Opinie Klientów